1-tekrar-maksimum-iamnurullah
1-tekrar-maksimum-iamnurullah

1 Tekrar Maksimum (1RM)

Tekrar Maksimum Nedir? 1 RM Antrenman sırasında kaldırabileceğiniz maksimum ağırlığı göstermektedir. egzersiz sırasında en uygun biçimde yapılabildiği kendimizin direnç miktarını hesaplamaya yarayan durumdur, Özellikle şiddetli biçimde kaldırım oranına ulaşmak için 1RM hesaplaması yapmanız gerekmektedir. Üstelik basit bir işlemle hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Örneğin kişi squat hareketini 85kg 10 tekrar yapıyorsa bu kişini maksimum 1RM değeri 115 kilogramdır.

1-tekrar-maksimum-nedir-iamnurullah
1-tekrar-maksimum-nedir-iamnurullah

10 tekrar ağırlık:85 1RM:115

Böylelikle antrenman sırasında herhangi bir hareket üstünde maksimum ağırlığınızı belirleniş olacaksınız. Belirlene 1RM kg değerinin üstüne çıkamaz veya 1 set fazladan yapamazsınız yapma durumunda kaslarınız aşırı derecede enerji harcamış olacaklar bu durumda belirli sakatlıkları beraberinde getirebilmektedir. en iyi ve doğru biçimde yapılması gerekmektedir.

Advertisement

Neden 1RM Hesaplanmalıdır?

1RM Ölçümünde genelde kişiler pek umursamamaktadır, Çünkü önceden yapılan antrenmanlarda ne kadar kaldırabileceğimiz ağırlığı bilmemizdendir. Fakat maksimum ağırlık ölçüsünü bilmemiz bizleri daha iyi bir antrenman deneyimine sokacaktır.

1RM Nasıl Kullanılabilir?

Genel olarak yapılan antrenman programları ortalama bir kişini verilerine göre yapılmaktadır, Fakat Maksimum ağırlık (1RM) kişinin kendi direncine göre hazırlanmalıdır her hareketin kendine göre maksimum ağırlığı bulunmaktadır. Maksimum ağırlığı en iyi şekilde öğrenmeniz Özellikle fazlası ile acemiyseniz bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin seviyelerini aylar ve yıllar içerisinde disiplinli biçimde geliştirmeleri gerekmektedir.

1-rm-iamnurullah
1-rm-iamnurullah

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim diğer blog yazılarımı incelemeyi unutmayın.

Advertisement

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen Adınızı Girin