L-Karnitin Nedir? Ne İşe Yarar? Yağ Yakıcılar Nelerdir?

0
1157

L-Karnitin Nedir?

L-karnitin nedir? ne işe yarar yağ yakıcılar nelerdir? Karnitin amino asitlerden sentezlenen bir amonyum katyonudur. yağların sindirimi sırasında enerji üretimi sağlamak için yağ asitlerinin mitokondriye girmesinde karnitin gereklidir.

Karnitin vücudumuza giren besinlerin enerjiye çevrilmesin de büyük bir rol oynamaktadır. kannitin vücudumuzda düşük miktarda üretilebildiğinden vitaminler sırasında yer almamaktadır.

L-Karnitin Ne İşe Yarar?

L-karnitin ne işe yarar? karnitinin vücudumuzda ki en önemli rolü hücrelerimizde enerji üretiminde işe yarayan mitokondrilere yağ transferi sırasında yardımcı olmasıdır. yani karnitin sayesinde vücudumuzdaki yağlar enerji tüketiminde yakıt olarak kullanılabilmektedir. karnitin en büyük özelliği siz antrenman yaparken ve dinlenirken görevini devam ettirmesidir. yapılan araştırmalara göre karnitin yoğun egzersizlerde daha başarılı bir kullanım göstermiştir.

l-karnitin-nedir-iamnurullah
l-karnitin-nedir-iamnurullah

Fiziksel Ve Performans Katkıları Nelerdir?

Fiziksel ve performans katkıları nelerdir? L-karnitin birçok katkıları bulunmaktadır bunları sizlere liste halinde sıraladım.

  • Yağ transferi yapması : hücrelerde bulunan yağın yakılıp enerjiye dönüştürülmesini sağlamaktadır.
  • Yapılan araştırmalar : araştırmaların çoğu L-karnitin atletik performans arttırdığı konusu üzerine araştırmalarını yoğunlaştırmışlardır.
  • Yağ mobilizasyonu : vücudumuzda ki yağ mobilizasyonunda görev alan L-karnitin en iyi şekilde performans sağlamaktadır.
  • Yağsız fit bir vücut : yağ kazanımını sınırlandırmasıyla daha fit bir vücuda sahip olmamızı sağlamaktadır.

Yağ Yakıcılar Vücudumuza Etkileri

Yağ yakıcıların içerisinde L-karniti ve koenzim maddeleri bulunmaktadır. koenzimler yağ ile karıştıklarında zaman çözülen doğal vitaminlerdir vücudumuzdaki proteinlerin yağ birikmiş kısımlara taşınmasında büyük rol oynamaktadırlar. vücudumuz doğal yollar ile L-karnitin üretebilmektedir ancak düşük seviyededir.

1l-karnitin-nedir-iamnurullah
1l-karnitin-nedir-iamnurullah

L-Karnitin Yan Etkileri Nelerdir?

Karnitin kullanımının ufak çaplı yan etkileri tabi ki oluşabilmektedir. mide bulantısı, kusma, mide rahatsızlığı gibi yan etkiler gösterebilmektedir.

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim diğer blog yazılarımı incelemeyi unutmayın ve ÇALIŞMAYA DEVAM ET kimse seni durduramaz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen Adınızı Girin