trans-yag-iamnurullah
trans-yag-iamnurullah

Trans Yağ Ve Margarin Nedir?

Trans yağ ve margarin nedir? basit bir açıklamayla margarin çok ucuz bitkisel yağların birleştirilip katılaştırılmasıyla oluşturulmaktadır. Örneğin hidrojen iyi katı hale getirilmesidir. trans yağ işlemleri bu şekilde oluşmaktadır. Mesela yemeklerde tüketilen doğal yağlar. Örneğin (iç yağı, tereyağı, sızma zeytinyağı) trans formunda olmayan yağlardır.

Margarinin Özellikleri

Margarin üretimi tamamen bitkisel yağlardan üretilmektedir. bu doğru ama bir üstünlük diyemeyiz.

trans-yag-margarin-iamnurullah
trans-yag-margarin-iamnurullah
  • Margarin Trans Yağ İçermez : Yanlış! trans yağları sadece azaltılmıştır tamamen sıfıra inmemiştir. Örneğin belirtilen değerlerde 200 gr yağda 2 gr altına inmiş şekilde satılmaktadır.
  • Margarin Kolesterol İçermez : İçermez çünkü içerisinde bitkisel kolesterol bulunmaz. bu iyi bir özellik sayılmaz bu durum bir tür hastalık sorunlarına yol açabilmektedir.
  • Margarin Enerji Kaynağıdır : Bir enerji kaynağı olduğu doğrudur ama bu enerji kaynağının iyi olduğu anlamına gelmemektedir.
  • Vitamin İçermektedir A ve D : Ayçiçek pamuk yağından yapılıyorsa omega-3 içermez fakat keten tohumu, zeytinyağından yapılıyorsa omega-3 içermektedir. margarin satıcıları genel olarak insan sağlığı için önemli olan maddelerden bahsetmezler.

Sıfır Trans Yağ Doğru mu?

Margarin üreten firmalar sıvı yağlardan margarin yapımı için interesterifikasyon denilen yöntemi kullanmaktadırlar. yağ enzimleri birbirleri ile takas yapılarak kullanıma  sunmaktadırlar bu kullanım ile ise övünerek ürünlerini satmaktadırlar.

Hangi Yağlar Tüketilmelidir?

Yağ kısıtlaması yapmak vücut için zarar sergilemektedir. Örneğin mükemmel bir gıda tüketimi olan anne sütünün kalorisi %50 sinden fazlası yağlardan gelmektedir.

Advertisement

Tüketilebilir en iyi yağ zeytinyağıdır. salatalarda ve soğuk mezelerde kullanarak tüketilebilmektedir.

margarin-iamnurullah
margarin-iamnurullah

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim diğer blog yazılarımı incelemeyi unutmayın ve ÇALIŞMAYA DEVAM ET kime seni alıkoyamaz.

Advertisement

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen Adınızı Girin